Kniha návštěv

Dodržujte základní etiku, autor si vyhrazuje právo smazat vulgární a urážlivé příspěvky!

Datum 22.11.2016

Vložil Joška

Titulek Uhrin

Odpovědět

Trenér fotbalistů Slavie Dušan Uhrin mladší nesmí v příštích dvou soutěžních utkáních na lavičku. Disciplinární komise ho potrestala zákazem výkonu všech funkcí v duelech se Zlínem a příští týden v derby na Spartě za to, že byl v minulém ligovém kole v Mladé Boleslavi vykázán na tribunu kvůli hanlivým výrokům vůči rozhodčímu. Kouč navíc dostal pokutu 15 tisíc korun.

Datum 22.11.2016

Vložil Joška

Titulek Emoce u profíků

Odpovědět

Červená karta pro vystřídaného Švancaru
Žižkovský šoumen už byl vystřídán, přesto znovu zasáhl do utkání. Podle čtvrtého rozhodčího Romana Hrubeše zakřičel Petr Švancara v hektickém závěru směrem k hlavnímu Jaroslavu Bílkovi: „Ty zmrde zasranej, pískej ruku!“ Hrubeš přivolal Bílka, aby žižkovského útočníka vyloučil. Ten však mezitím z lavičky zmizel, vrátil se až po chvíli a spatřil červenou kartu.
„Zatím jsem vyloučený nebyl, jsem hodnej... Nadával jsem kladenskému hráči, který se povaloval na hřišti. Nadával jsem mu do čuráků, padla tam i nějaká píče. Rozhodčímu jsem však rozhodně nenadával,“ hájil se Švancara před komisí.
„Měl jsem Švancaru jako na talíři, stál jsem od něj dva metry. Trvám na tom, že nadával hlavnímu rozhodčímu. Na kladenského hráče by asi těžko křičel, aby pískal ruku,“ kroutil hlavou Hrubeš.
Disciplinárka dala výtečníkovi stop na 3 zápasy nepodmíněně. „Jakékoliv použití vulgárních výrazů je disciplinárním proviněním. A není sporu o tom, že k nim Švancara sáhl,“ vysvětlil předseda disciplinárky Alexander Károlyi.
Vykázání trenéra Ščasného na tribunu
Také trenér Ščasný byl vyloučen poté, co sudího Bílka přivolal čtvrtý rozhodčí. Kouč podle zápisu křičel: „Vy zmrdi zasraní, jděte do prdele! Vy Macelovi čuráci! Proč nepískáš ty ruce? Jděte do hajzlu!“
Kouč tuto formulaci odmítal. „Kdyby mě rozhodčí vyloučili dřív, neřekl bych ani popel. Různé výrazy jsem také použil. Ale tohle jejich vyjádření nechápu. Navíc jsem rozhodně nevběhl do hřiště, jak tvrdí,“ tvrdil Ščasný. „První trenérův výlev jsem ještě přešel a situaci uklidnil, ten druhý už přejít nešlo,“ ujistil Hrubeš.
Trest je pro Viktorku citelný - 5 zápasů musí Ščasný strávit na tribuně, takže na lavičku si už do konce ligy nesedne. „Za dva a půl roku tu byl pan Ščasný pošesté. Zatím dostával pokuty, naposledy ještě v Mladé Boleslavi 150 tisíc korun a jeden zápas na tribuně k tomu. Velký efekt to nemělo, takže jsme přikročili k trestu na pět zápasů,“ vysvětlil Károlyi.

Datum 21.11.2016

Vložil Julius Ceasar

Titulek Plácaná

Odpovědět

Kurňa, člověk si na prodlouženej výkend skočí za Kleopatrou do Egypta a tady to tak jede. Ty Vysočany někomu leží v žaludku..........Dobrou noc, zimní spánek začíná.

Datum 21.11.2016

Vložil Julis Fučík

Titulek Re: Plácaná

Odpovědět

No jo chlapče zlatej to je pjedseda ten Panáček,on je tet asi jedna velká selebrita a je ostře sledován jeho každý krok,dokonce říkal,že si nesmí ani uprdnout na fotbale protože by se dostalo zde na tohle velmi sledované fórum.No jo tak se bojuje o ten KJAJ a vytahují se zbraně nejtěšího kalibru,ještě že rozhodčí mají tenhle anonymní web,že si zde můžem vylit svá mindráky a aspon tak si trochu ulevit ono závist je hrozná věc.

Datum 20.11.2016

Vložil Rájec-Jedovnice

Titulek ...

Odpovědět

Vyjádřeni k vyloučení:86´ Červená karta během zápasu, Zmaření zjevné brankové možnosti soupeřova družstva, podražení soupeře ze strany bez možnosti hrát míč v nepřerušené hře. H7 postupoval ze středu pokutového území na branku, kdy na značce PK udělal kličku doleva a předkopl si míč cca 1,5 metru před sebe, když ho D24 podrazil ze strany. Hráč nebyl zraněn. Od přestupku jsem byl vzdálen cca 2m a viděl ze své diagonály. Vyloučený hráč při odchodu do kabin v blízkosti AR1 hlasitě vykřikoval tato slova: Táhni do prdele, zkurvení dementi, dva, tři... čůráci jedni zamrdaní, čůráci. AR1 tohoto hráče šel uklidnit, přičemž se vyloučený hráč zastavil, otočil se směrem k AR1 a naznačil mu jakoby úder čelem, ke kontaktu nedošlo, jeho hlavu zastavil cca 30cm od hlavy AR1. Poté opustil HP. Vyjádření k PK:86´zmaření zjevné brankové možnosti podražením soupeře ze strany. Udělena ČK. PK proměnil H7. Změna stavu z 2:2 na 2:3.Nastavení II. poločasu o 3 minuty za zjištění zdravotního stavu hráčů a promrhané hrací doby.

Datum 20.11.2016

Vložil Divák

Titulek Emoce a fotbal

Odpovědět

5 21:45
Emoce patří k fotbalu stejně jako míč. Co je jednodušší? Ovládat míč nebo emoce. A je třeba vůbec umět emoce ovládat? Míč určitě a je na to spousta cvičení. Jak na emoce?








Vzali jsme si na pomoc knihu Daniela Golemana - Emoční inteligence a připravili jakési emoční trenérské minimum, které by vám mělo pomoci více poznat a chápat sebe sama i vaše hráče. Pokud jste si teď položili otázku „a potřebuji to vůbec?“ čtěte dále, pokud jste vytryskli radostí s konstatováním „přesně to potřebuji“, čtěte dále.

Proč a kde se berou emoce

Vývoj mozku

Náš mozek prošel za dlouhá tisíciletí vývojem, který můžeme jednoduše popsat. Na začátku byl jen mozkový kmen, který řídil základní životní funkce(dýchání, polykání, zvracení, vyměšování, činnost srdce) a nepodmíněné reflexy(mrknutí, kýchnutí, kašlání, ucuknutí při doteku horkého předmětu). Řídí činnosti důležité jen pro právě probíhající okamžik nebo pro zachování života. Zkušenosti a informace získané v těchto situacích se neukládají do dlouhodobé paměti, proto si těžko vybavujeme třeba okamžik nějaké těžké nehody. V další fázi se objevil limbický systém, který se stal emočním centrem. Podílí se na podpoře i dalších funkcí jako je dlouhodobá paměť a čich. Nakonec se to všechno obalilo šedou kůrou mozkovou nebo-li noekortexem, který dostal na starosti logické myšlení. Téměř veškerá činnost řízená vůlí je soustředěna právě sem. Všechno se vším souvisí a skutečnost, že myslící mozek se vyvinul z emočních center, naznačuje vzájemný vztah mezi citem a myšlenkou.

Neokortex nám umožnil neskutečný rozlet. Stali jsme se pány planety. Mimo jiné nám též umožnil rozšíření a diferenciaci emočního života. Důsledkem je třeba i prohloubení pouta mezi matkou a dítětem, vytvoření citové vazby, která je třeba plazům bez neokortexu cizí a proto klidně sežerou své děti. Směrem vzhůru po fylogenetické spirále, od plazů po makaky a lidi, se zvětšuje masa mozkové kůry. To je doprovázeno i růstem počtu synapsí (nervová spojení a dráhy), čímž se rozšiřuje paleta možných reakcí.

Tvorba těchto nervových drah probíhá odmalička. Citové návyky a postoje, které si osvojíme jako děti doma a ve škole, jsou podkladem pro tvorbu nervových drah v nezralém mozku dítěte a determinují tak naši emoční inteligenci. Co je to přesně emoční inteligence, se dozvíme na konci odstavce.

Mozkový kmen necháme jet na autopilota, je to tak ideální. Kdyby to tak nebylo a zapomněli jste dýchat jako třeba kopačky v šatně, byl by konec, ani byste nedočetli tento článek. Budeme se zabývat neokortexem a limbickým systémem, racionálním myšlením a emocemi.

Přetahování neokortexu a amygdaly

I když se neokortex vyvinul z limbického systému a jsou spolu nesčetnými nervovými vlákny propojeny, neznamená to, že vyšší centra mohou zcela ovládat náš emoční a citový život. V důležitých citových záležitostech, zejména v naléhavých a nebezpečných situacích, přebírá vládu limbický systém. Centrem limbického systému je amygdala. Když impulsivní city převládnou nad rozumem, velení přebírá amygdala. Když amygdala dejme tomu zachytí signály strachu, okamžitě vysílá signály do dalších částí mozku a mobilizuje mozková centra pro pohyb, aktivuje kardiovaskulární systém, svaly a střeva, zvyšuje se ostražitost našich smyslů, mozkový kmen dostane signály k napětí obličejových svalů, zrychluje se puls, krevní tlak, svaly se připravují na reakci, aktivují se i paměťové korové systémy, abychom si vybavili všechny znalosti a zkušenosti související s nebezpečím.

Na začátku vyhodnocovacího procesu našich pocitů jsou naše smysly. Smyslové signály z oka či ucha putují nejprve do thalamu(část mozku, zprostředkovávající převod informací přicházejících ze smyslových orgánů do správných oblastí mozkové kůry a amygdaly) a poté, přes jediné synaptické spojení, do amygdaly. Druhý signál z thalamu je veden do neokortexu, centra myšlení. Toto větvení umožňuje amygdale reagovat dřív než neokortexu, protože ten zpracovává informaci na mnoha úrovních neuronálních okruhů. V kritických situacích tak upřednostňujeme city před rozumem. Emoce nám tak pomáhají zvládat situace, jež jsou pro nás příliš důležité na to, aby jejich řešení bylo ponecháno pouze pomalému intelektu. Mezi emoce, které vedou přímo přes amygdalu, se řadí naše nejprimitivnější a zároveň nejsilnější pohnutky:
Strach
Hněv
Radost
Smutek
Důvěra
Znechucení
Očekávání
Překvapení
Na rozdíl od mozkového kmenu můžeme v případě limbického systému mluvit o jakési emoční paměti. Proto si limbický systém rozdělíme na dvě základní části:
hippocampus: ten si pamatuje prostá fakta
amygdala: uchovává zabarvení těchto fakt
Hippocampus pozná tvojí sestřenici, amygdala ti připomene, že ji nemáš rád.

Čím silnější je podráždění amygdaly, tím silnější je i paměťový otisk. Podráždění amygdaly však nemusí být jen v negativním smyslu. Paměťový otisk vyvolá i příjemný zážitek. To lze využít při procesu učení zařazením vhodného příběhu. Příběh trénink nejen zpestří, ale též zefektivní.

Jendou z hlavních nevýhod amygdaly je, že tísňová volání, jež vysílá, bývají zastaralá a nevyhovující. Srovnává přicházející vjemy se zkušenostmi z minulosti, tato srovnávací metoda je asociativní. To znamená, že je-li jeden klíčový prvek podobný zážitku z minulosti, amygdala jej zaregistruje a ztotožní. Nedokonalost tohoto systému spočívá v tom, že se aktivuje dříve, než je oprávněnost poplachu plně potvrzena. Nepřesnost emočních center ještě umocňuje skutečnost, že mnoho silných citových vzpomínek pochází z dětství – v tomto období není ještě dokončen vývoj některých mozkových center, zejména hippocampu a neokortexu, amygdala naopak dozrává velmi rychle. Nejranější citové vzpomínky se tak vytvářejí v době, kdy děti ještě neznají slova, kterými by je mohly označit. Jsou-li pak tyto emoční vzpomínky aktivovány, nejednáme pod vlivem žádné artikulované myšlenky. Sami jsme pak našimi emočními výbuchy zmatení, protože pohnutky mívají kořeny v samém počátku našich životů, kdy v nás okolní svět vyvolával zmatek.

Charakteristika emočního uvažování
Emoce mají svou vlastní logiku a vlastní způsob myšlení, je to důvod proč, můžeme být v jedné chvíli tak rozumní a už za okamžik jednat naprosto iracionálně.
Rychlá a nedbalá reakce: díky emocím mohl člověk dělat ve zlomku vteřiny životně důležitá rozhodnutí . Následné „Proč jsem to udělal?“ už je důkaz probouzející se racionální mysli.
Nejprve city a pak myšlenky
Symbolická, dětská realita: naše citová logika je výhradně asociativní. Prvky, zlomové vjemy, které symbolizují skutečnost nebo které vyvolávají vzpomínky na určité události, mají v našem emočním centru stejnou váhu jako skutečnost sama. Emoční myšlení nerozlišuje příčinu a následek, spojuje prostě jen věci a situace, které se v některých rysech vzájemně nápadně podobají.
Minulost přenesená do přítomnosti: když je nějaká událost podobná jiné, reagujeme citově na současnou situaci jako by to byla minulost. Naše emoce tak trochu „zapojí“ i racionální myšlení .

Harmonická rovnováha

Základem emoční inteligence je harmonická spolupráce limbického systému s neokortexem. Roli citového manažera plní prefrontální laloky (pokud řízení nepřebere limbický systém), zvažuje reakce před jejich uskutečněním a má schopnost zadržovat pokyny k jednání vyslané amygdalou a dalšími centry limbického systému. Levý čelní lalok působí jako určitý nervový termostat a regulátor intenzity negativních emocí, pravý čelní lalok naopak. Pacienti, kterým mrtvice zasáhla levý lalok jsou pesimističtí, se zasáhnutým pravým lalokem veselí.

Signály silných emocí mohou vytvořit psychický blok a dočasně tak ochromit pracovní paměť čelního laloku … proto když jsme rozčílení říkáme, že „nemůžeme jasně myslet“ . Dlouho trvající emoční stres může narušit intelektuální schopnosti a schopnost učení se. Indikátorem je permanentní neklid a impulsivnost dítěte. Trenér proto nemůže být nositelem stresu. Zvláště při výuce nových dovedností mějme toto na mysli.

Citů se nemůžeme zbavit a ani to nechceme. V naprosté většině případů jsou city pro racionální rozhodování nezbytné, obracejí pozornost správným směrem – tam, kde můžeme naši logiku nejlépe využít. Ve víru pocitů a myšlenek tak směruje emoční inteligence naše okamžitá rozhodnutí a úzce spolupracuje s racionálním myšlením.

V jistém smyslu tedy máme 2 mozky, 2 druhy myšlení, 2 druhy odlišné inteligence: emoční a racionální.

5 hlavních oblastí emoční inteligence:
Znalost vlastních emocí
Zvládání emocí
Schopnost sám sebe motivovat
Vnímavost k emocím jiných lidí
Umění mezilidských vztahů

Reakce na emoce
Tolik k vytváření emočních vzorců, ale co reakce na ně? Ty jsou určené naší genetickou výbavou, temperamentem:
Sangvinik – přiměřená reaktivita, na slabé podněty slabě, na silné silně, emočně stabilní
Flegmatik – vzruší ho jen velmi silné podněty, emočně stabilní
Melancholik – hluboké prožitky, emočně labilní
Cholerik – silně vzrušivý, emočně labilní
Temperament je určen již při narození. Podkladem je jiný typ mozkové aktivity. Pro kteroukoliv z emocí mají lidé různých práh dráždivosti, různě dlouhou dobu trvání a různou intenzitu.
Vědci se hodně zabývali dětmi s menším sebevědomím. Lidé s větším sklonem k bázlivosti, se rodí s takovým neurochemickým uspořádání těchto drah, které snadno vede k podráždění. Naproti tomu otevření sociální lidé mají mnohem vyšší práh vzniku podráždění amygdaly úzkostnými pocity. Touží poznávat nová místa a lidi.

Povzbudivým výsledkem různých studií je závěr, že zdaleka ne všechny ustrašené děti se v dospělosti straní společnosti. Správnými zážitky (zase prostor pro trenéry) lze příliš dráždivou amygdalu do jisté míry zklidnit.
Dnes už klasická demonstrace působení zkušeností na růst lidského mozku pochází od nositelů Nobelovy ceny, neurologů Thorstena Wiesela a Davida Hubela. Ti prokázali, že u koček a opic existuje určité rozhodující období prvních několika měsíců života, kdy dochází k rozvoji synapsí, které přenášejí signály z oka do zrakových oblastí kůry, kde jsou tyto informace interpretovány. Pokud bylo jedno oko v tomto období trvale zavřeno, došlo k výraznému poklesu počtu nervových vláken spojujících toto oko se zrakovou oblastí, u otevřeného oka naopak došlo k jejich znásobení. Pokud bylo po rozhodujícím období zavřené oko uměle otevřeno, zvíře na něj bylo slepé. U lidí trvá toto období zhruba prvních šest let života. Takovou zkušenost lze promítnou i do emočního života lidí.

Genetická výbava každého z nás obsahuje skupinu emočních charakteristik, jež určují náš temperament. Avšak vytvořená nervová spojení jsou relativně nestabilní, a proto ani náš temperament nemusí určovat náš osud. Máme to ve svých rukou.

Pracujeme s emocemi

Při stresové reakci dochází k rozhodnutí organismu mezi bojem a útěkem: protiútok končívá zpravidla neplodnou hádkou, útěk, zvláště v podobě kamenného mlčení, může být ještě zhoubnější. Takové chování obsahuje velmi silné denervující sdělení, něco jako směsici ledového odstupu, povýšenosti a znechucení. Objevuje se zejména v manželstvích, která čekají závažné problémy. Taková reakce připravuje manželský pár o možnost svoje neshody vyřešit. My nejsme v manželské poradně. Pokud to promítneme do kolektivu malých fotbalistů, kteří v zástupu (prosím v krátkém) čekají, až na ně přijde řada a tu je jeden z kamarádů předběhne, můžeme spatřovat jakousi paralelu. Objeví se dvě krajní řešení: boj – někteří se s ním začnou přetlačovat, prát, nadávat; útěk – jiní si toho nevšímají nebo přejdou jinam. Nebo když někdo někomu vezme míč: boj – rvačka, nadávání; útěk – jde si hledat jiný míč. Jistě i trenéři jsou vystavení situacím, které vedou k řešení boj x útěk.

Klíčovou součástí emoční inteligence je schopnost správně projevovat vlastní pocity. Krajní řešení (boj x útěk) nejsou, stejně jako ve spoustě jiných lidských činností, ideálním postojem.
Přehnané potlačování citů, spíše stresovou reakci organismu umocní. Pokud však pokaždé, když pocítíme vztek, tuto emoci projevíme, zvyšujeme tím pravděpodobnost, že tak budeme reagovat vždy.
S vlastními i s emocemi lidí kolem je třeba pracovat. Pokud se zaměříme na vztah rodič či trenér a dítě, často se dopouštíme následujících chyb:
Přecházíme citové projevy dítěte bez povšimnutí (a tak nedokážeme využít citově nabité okamžiky k tomu, abychom se dítěti přiblížili a pomohli mu porozumět jeho emocím a zvládnout je)
Příliš tolerantní postoj (snažíme se nezasahovat, případně dítě za každou cenu ukonejšit, třeba i úplatky)
Jsme pohrdaví a emoce dítěte nerespektujeme (velmi přísní a například trestáme, zakazujeme projevy)

Automatické myšlenky

Znáte to. Zase ten Lukáš. Kdykoliv je nějaký průšvih, je u toho. Už jsem na něj asi alergický. Vždycky se tak na mě provokativně dívá. Už zase!

Prchavé představy v pozadí naší mysli o nás samotných a o lidech kolem nás jsou odrazem našich nejhlubších emočních postojů. Vy chvíli, kdy se myšlenky typu oprávněného rozhořčení stanou automatickými, začnou se uskutečňovat. Neustále sledujeme všechno, co ten druhý dělá a co by mohlo naše myšlenky potvrdit. Ignorujeme a znevažujeme projevy laskavosti.

Takové myšlenky jsou velmi mocné a spouštějí poplašný systém, emoční tísňovou reakci, která vybaví všechny nespravedlnosti za celý život.

Rozdílnosti pohlaví

Dívky si při hře vytvářejí malé intimní skupinky, v nichž je kladen důraz na omezení nepřátelství a na rozvinutí spolupráce a komunikace. Za to chlapecké hry se zpravidla odbývají ve větším kolektivu a je zde kladen důraz na soutěživost. Jeden z klíčových rozdílů můžeme vidět, když je hra přerušena tím, že si někdo ublíží. Pokud chlapec, který si ublížil, začne vzlykat, očekává se od něj, že co nejrychleji odejde stranou, aby nepřekážel, a přestane plakat, aby hra mohla pokračovat. U dívek se hra přeruší, všechny se shromáždí kolem plačící kamarádky, aby jí mohli pomoci. To jsou rozdíly mezi pohlavími: kluci čerpají svoji pýchu z ostřílené, osamělé nezávislosti a soběstačnosti, zatím co dívky se vždy považují za součást sítě vzájemných vztahů a citových pout. Chlapci se tak cítí ohrožení vším, co nějak omezuje jejich nezávislost, zatímco dívky mají spíše strach z rozpadu svých vztahů a citových pout. Muže uspokojuje mluvit o „věcech“, zatímco ženy spíše vyhledávají citové spojení. Dívky se tak naučí rozeznávat verbální i neverbální citové signály a vyjadřovat svoje emoce. Chlapci si rozvinou schopnost omezovat emoce, které souvisejí se zranitelností, vinou, strachem či s pocitem ublíženosti.

Ve věku 10let je nepokrytě agresivní (pokud se dítě rozzlobí, přistupuje k otevřené konfrontaci) zhruba stejné procento chlapců jako dívek, avšak už ve třinácti už je patrný výrazný rozdíl: dívky předčí chlapce v jemnějších technikách: zlomyslné klepy, vyobcování z kolektivu či jiná nepřímá odplata, chlapci nadále preferují přímou konfrontaci.

Ženy jsou v průměru empatičtější, je všeobecně snadnější rozeznat city z tváře ženy. U malých dětí tento rozdíl neexistuje, avšak v průběhu prvních školních let už se to mění …

Muži jsou ve vztahu méně vnímaví, ženy si vztahové problémy uvědomují intenzivněji.

Něco pro praxi
Přenos emocí

Emoce jsou nakažlivé. Ani nevíte přesně proč - rozhovor s někým je povzbuzující, s jiným nám vlévá jed do žil. K přenosu nálady dochází z člověka, který projevuje své city výrazněji. Ať už jde o city pozitivní či negativní. Zapaluje jen hořící pochodeň. Posláním trenéra je být hořící pochodní pozitivních myšlenek, nálad a nápadů. Odprostit se ode všech negativních myšlenek, které ani všechny nesouvisí přímo s fotbalem, může být někdy dosti obtížné, nicméně potřebné. Pokud nemáte svůj den, nechte vést trénink asistenta, vynechejte cvičení, která potřebují pozitivní emoční náboj, neučte hráče novým dovednostem.
Emoční pohyby

Míra emočního spojení se projevuje také tím, jak jsou koordinovány naše fyzické pohyby. Čím těsnější je pohybová koordinace mezi trenérem a žákem, tím více zájmu, přátelství, nadšení. Ukazujte nové kličky, to je potřebné i z didaktických důvodů. Nacvičte nějakou společnou sestavu manipulací s míčem a podobně.
Sledujeme děti

Když se děti snaží zapojit do skupiny, dělají nejčastěji 2 zásadní chyby:
zkoušejí převzít vedení
zůstávají mimo oblast zájmů skupiny
Tak se často chovají neoblíbené děti. Oblíbené děti tráví více času sledováním skupiny, aby pochopili, co se tam děje a pak udělají něco, čím dávají najevo, že hru akceptují, čekají, až bude jejich postavení ve skupině zajištěno a pak teprve přebírají iniciativu.

Zrcadlení

Běžně používaná metoda v psychoterapii je metoda efektivního citového naslouchání nazývaná „zrcadlení“: jeden z partnerů si na něco stěžuje, druhý to vlastními slovy opakuje a snaží se pochopit myšlenky i emoce v ní obsažené.
Docházka

Zvláštní zjišťování docházky: místo „zde“ říkají hráči číslo 1-5 ohodnocující svoji náladu
Kostka citů

Kostka citů - stěny jsou popsány slovy jako smutný nebo rozčilený, když na dítě přijde řada, popisují situaci nebo událost, kdy se cítili tak, jak padlo na kostce.


Závěr
Co přináší emoční gramotnost:
Emoční sebeuvědomění
Zlepšení v rozlišování a vyjadřování vlastních emocí
Lepší pochopení příčiny vlastních pocitů
Rozlišování mezi city a činy
Zvládání emocí
Tvořivé uplatnění emocí
Větší pocit odpovědnosti
Lepší schopnost soustředění
Lepší školní výsledky
Empatie: rozlišování emocí
Orientace v mezilidských vztazích
Emoční gramotnost má pak blahodárné dopady, které se nám hodí i ve fotbale:
Sebevědomí
Zvídavost
Schopnost jednat s určitým cílem
Sebeovládání
Schopnost pracovat s ostatními
Schopnost komunikovat
Schopnost spolupracovat

Zdroj: Daniel Goleman - Emoční inteligence, připravil Radek Votípka, www.fotbal-trenink.cz

Datum 20.11.2016

Vložil Divák

Titulek ..

Odpovědět

. Plivance v trvalé
Rijkaard x Völler

MS 1990, Německo-Nizozemsko 2:1
Kolik se toho dá stihnout za minutu a jedenáct vteřin? Fakt hodně. Běží osmifinále šampionátu a Frank Rijkaard fauluje Rudiho Völlera. Vidí po právu žlutou. Oba se hádají, Völler přibíhá po chvíli k sudímu a ukazuje mu na svých kudrnách plivanec. Dostává žlutou. Přímý kop, Völler padá k zemi, aby se vyhnul gólmanovi. Rijkaard si myslí, že filmuje penaltu, tahá ho za uši a stoupá mu na nohu. Oba vidí druhou žlutou a jdou ven. Nizozemec na cestu ještě přidává další přesný plivanec, tentokrát do tváře. Německý tisk mu dává přiléhavou přezdívku Lama. Rijkaard se později omlouvá, Völler přijímá.


Datum 20.11.2016

Vložil Divak

Titulek Titul

Odpovědět

Zidaneho kladivo
Zidane x Materazzi

MS 2006, Itálie-Francie 1:1, 5:3 na penalty
Sklání hlavu jako beran a také ji tak používá. Beranidlo v podobě Zinedina Zidana vráží do hrudníku Marka Materazziho. Ital jde hned k zemi, to se vážně nedalo ustát. Rozhodčí Elizondo chvíli tápe, incident neviděl. Až na radu čtvrtého sudího tahá z kapsy červenou. Kulisy celého incidentu stojí za to - prodloužení finále mistrovství světa! Polehčující okolnosti? V tu chvíli žádné. Až později vychází najevo, že Materazzi nazval Zidanovu sestru děvkou. Zápas dojde až k penaltám, kde francouzský záložník svému týmu chybí. Titul slaví Itálie.


Datum 19.11.2016

Vložil Divák

Titulek OP

Odpovědět

1. Vysočany 14 11 1 2 41:19 34 0 0
2. Ráječko B 14 9 1 4 56:31 28 0 0
3. Olešnice 14 8 1 5 36:28 25 0 0
4. Sloup 14 7 3 4 32:26 24 0 0
5. Lipůvka 14 6 3 5 32:24 21 0 0
6. Olomučany 14 6 3 5 34:31 21 0 0
7. Bořitov 14 5 4 5 32:26 19 0 0
8. Boskovice B 14 5 4 5 33:34 19 0 0
9. Adamov 14 6 1 7 36:39 19 0 0
10. Kunštát B 14 5 2 7 26:41 17 0 0
11. Šošůvka 14 4 3 7 39:48 15 0 0
12. Letovice 14 4 3 7 24:33 15 0 0
13. Doubravice 14 4 2 8 25:37 14 0 0
14. Kořenec 14 2 1 11 15:44 7 0 0

Datum 19.11.2016

Vložil Emoce

Titulek Emoce občas bouchnou

Odpovědět

Řepkovo mnohdy zkratové chování ho přivedlo častokrát do průšvihu. Je to typ hráče, který neumí prohrávat, vede tým za vítězstvím, i kdyby ho to mělo stát život. Je to pravý srdcař a vůdce. I proto jeho spoluhráči k němu vzhlížejí jako k vůdci a fanoušci ho milují. Ale jeho chování se někdy vymyká kontrole. Jako příklad můžeme uvést, že již bývalého trenéra Jihlavy Karla Večeřu, který nyní koučuje tým Baníku Ostrava, nazval "kreténem". Od disciplinární komise dostal pokutu 50 tisíc korun. Jeho další zkrat přišel v utkání s Teplicemi, kde ukázal na domácí fanoušky vztyčený prostředníček. Za toto nesportovní gesto dostal Řepka pokutu 80 tisíc korun. Ale tímto jeho excesy zdaleka nekončí.

V minulém ročníku se opět na Stínadlech, domácím stadionu Teplic, dostal do konfliktu. Sparta prohrála se Severočechy 1:2 a kapitán Sparty to těžko mohl pochopit. Rozhodčí totiž uznal druhý gól do sítě Letenských po evidentním faulu na Pospěcha u autové lajny a pak neodpískal jasnou ruku Verbíře, což nenechalo chladným ani sparťanskou lavičku. Začala mela před hostující střídačkou, kde Řepka nadával rozhodčím, žduchal se s pořadatelem a po obdržené červené katě udeřil do kamery České televize. Za toto neadekvátní chování dostal Řepka od disciplinární komise trest na 7 ligových zápasů, po dobu 15 měsíců nesmí vykonávat funkci kapitána a pokutu 150 tisíc korun.

Na jeho adresu se snesla vlna kritiky. "Dělá českému fotbalu ostudu, šíří kolem sebe zlobu, hysterii a nenávist. Divím se, že ho vůbec Sparta angažovala," okomentoval Řepkovo vystoupení Otakar Černý, šéf České televize. Kdo si myslí, že tímto aféra jménem Tomáš Řepka končí, tak se zdaleka mýlí. Jeho další zkrat byl na konci loňského ročníku, kde v domácím zápase s Brnem putoval do sprch už ve šestadvacáté vteřině zápasu. U autové čáry podstoupil souboj s brněnským útočníkem Bestou a rozhodčí ukázal aut ve prospěch hostujících fotbalistů. Tomáš Řepka v domnění špatného verdiktu sudího prudce hodil míč to obličeje již zmiňovaného Besty. Rozhodčí neváhal a poslal sparťanskou ikonu ze hřiště. Sparta nakonec zápas prohrála 0:2 a dalo by se konstatovat, že tenhle okamžik jí prohrál titul. Řepka za svoje konání dostal pokutu 200 tisíc korun, druhou nejvyšší disciplinární pokutu v historii klubu a stop na jedno utkání. "Byla to od Tomáše klukovina, uvědomuje si to sám," řekl po zápase obránce Sparty Michal Kadlec.

Řepka ale odvádí v rudém dresu skvělé výkony. Jeho bezchybná hra vzadu, přesná rozehrávka a nadvláda ve vzdušných a osobních soubojích dělají z Řepky jednoho z nejlepších obránců ligy. Ba dokonce se začaly objevovat spekulace, zda by se neměl vrátit do národního týmu. Ale již zmiňované disciplinární problémy dělají z Řepky tuctového hráče a sráží jeho jinak bezchybné výkony. "Nemůžu slíbit, že budu beránek. Ale co mužů říct, je to, že své chování se budu snažit eliminovat," vyjádřil se ke svému chování bek letenských.

Nový ročník Gambrinus ligy začal a Tomáš Řepka je opět ve starých kolejích. V první kole na domácí půdě proti Mladé Boleslavi po půl hodině hry ostře zezadu sestřelil hostujícího útočníka Luboše Pecku na půli hřiště a rozhodčí vytáhl nesmyslně pouze žlutou kartu. Ke konci poločasu opět ostře zajel ze zadu do útočníka Michala Papadopulose a rozhodčí Jílek tentokrát za údivu všech diváků na tribuně nevytáhl z kapsičky ani tu žlutou. "Bylo to hodně na hraně. O přestávce jsme si to s Tomášem vyříkali a pak už to bylo z jeho strany zodpovědnější," uvedl po zápase sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Rozhodující gól přišel z kopačky Michala Kadlece zhruba v půli druhého poločasu, v době, kdy Sparta měla hrát už bez Řepky. "Jasná červená karta. O tom vůbec nebylo pochyb," okomentoval situaci šéf komise rozhodčích Lukěk Macela v rozhovoru pro deník Sport. Komise rozhodčích udělila po přezkoumání videozáznamu sudímu třízápasový trest za chyby, které v utkání udělal. "Byl to ostrý zákrok, ale tohle je prostě Tomášův styl. Bylo důležité, aby se dalšího podobného zákroku vyvaroval, protože nemusel zápas dohrát," připustil po zápase Patrik Berger, kapitán Sparty.

Kolikrát jsme slyšeli, že se polepší, ale horkou hlavu nezchladí, i kdyby si ji o poločase ledoval místo bolístek na těle. "Řepka není blázen, ani náhodou ne. Taková silná osobnost blázen být nemůže. Jeho nevhodné chování může vycházet z problémů v jeho povaze, o nichž hráč může, ale také nemusí vědět," tvrdí sportovní psycholog Oleg Mazurov. Mnozí fotbaloví odborníci se shodují na tom, že Tomáš Řepka mohl být klidně na vyšší fotbalové úrovni, než byl West Ham nebo Fiorentina. Právě jeho chování ho ve fotbalovém rozkvětu často brzdilo.

Tomáš Řepka je složitá osobnost, a pokud se mu povede udržet nervy na uzdě, předvádí vynikající výkony jako například v posledním zápase pražské Sparty - v odvetě s moldavským Šeriffem Tiraspol, kde patřil Řepka k nejlepším hráčům na trávníku. Dokáže Tomáš Řepka natolik ukočírovat své emoce a dotáhnout Spartu k vytouženému mistrovskému titulu? Dokáže Tomáš Řepka podávat stále vynikající výkony a být vzorem pro mnohé mladé začínající fotbalisty? Na tyto otázky nám odpoví pouze čas...